inne

Ścieżka rozwoju fotograficznego. Czy sprzęt ma znaczenie?

Często otrzymuję pytanie dotyczące sprzętu, jak fotografować lustrzanką, bezlusterkowcem, smartfonem. Zasady fizyki optycznej i estetyki fotografii są takie same dla wszystkich urządzeń rejestrujących obraz. Niektórymi łatwiej się fotografuje i mają więcej możliwości, niektóre nie dają nam szerokiego spektrum narzędzi. Naukę fotografii można porównać do budowy doku. Niezbędne są fundamenty, szkielet, mury i dach.

Pierwszy etap to nauka obsługi aparatu i poznanie podstawowych technik fotografowania, czyli FUNDAMENTÓW. Po zrozumieniu, że zmiana parametrów aparatu, ma istotny wpływ nie tylko na poprawność zdjęcia ale również na ekspresję zdjęcia, przychodzi czas na poznanie aspektów estetycznych, czyli jak zrobić ładne zdjęcie, które cieszy oko. Najważniejszymi zagadnieniami do zgłębienia to światło i kompozycja. Są to aspekty fotografii ulokowane na średnim poziomie. Kompozycja to SZKIELET zdjęcia. Światło stanowi wypełnienie konstrukcji fotografii, jednym słowem MURY. Poznanie tych zagadnień pozwala zrozumieć ogólne zasady estetyki i stosować je we własnej praktyce.

Trzecim zasadniczym etapem jest poznanie zasad panujących w dziedzinie fotografii, która nas szczególnie interesuje. Portret i pejzaż rządzą się nieco innymi prawami. Aby chronić się przez zniechęceniem powodowanym przez nieudane sesje zdjęciowe spowodowane nieznajomością specyfiki danej gałęzi fotografii należy zrozumieć prawidła gatunku fotograficznego. Szczególnym przypadkiem będzie fotografia zawodowa, gdzie nieznajomość dziedziny będzie miała opłakane skutki utratą Przed porażkami chronić nas będzie DACH domu.

Należy rozważyć jaką rolę ma odgrywać fotografia w naszym życiu i rozpocząć naukę we właściwym miejscu w powyższym schemacie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *