Pejzaż nocny i fotografia dzikiej przyrody. Wyróżnione zdjęcia 268 Kursy i 261 AFO
Co oznaczają liczby w nagłówku? To kolejne numery spotkań online, na których omawiane, recenzowane, oceniane są zdjęcia nadesłane przez uczestników Akademii Foto Oko i Kursów Foto Oko. Co tydzień spotykamy się w internecie aby dowiedzieć się czegoś więcej o swoich zdjęciach.
Po tej edycji spotkania online postanowiłem wyróżnić dwa zdjęcia. Pierwsze jest pejzażem nocnym autorstwa Izabelli Przywitowskiej. Cenie to zdjęcie za prostą, czystą kompozycję, umiejętne wykorzystanie światła księżyca i gwiazd i przede wszystkim za kolorystykę. Zdjęcie jest podzielone na 3. części: ciepły dół z drogą zachęcającą nas do odwiedzenia schroniska (?) i zdobycia szczytu, neutralnie kolorystyczna część środkowa z ośnieżonymi górami i chłodne niebo z widocznymi gwiazdami z odchodzącymi ciepłymi chmurami.
Zapytacie zapewne jak to zdjęcie zostało wykonane? Otóż Księżyc oświetla nam dolną połowę ujęcia swoim neutralnym białym światłem – stąd widok jak w dzień. Niebo świeci nam własnym chłodnym światłem. Podobnie gwiazdy. Dzięki podobnemu natężeniu światła wszystkie motywy są poprawnie i równomiernie naświetlone.
Drugie zdjęcie wyszło spod aparatu Wojsława Rubisza i przedstawia zadumaną czaplę białą. Na uwagę zasługuje nostalgiczny charakter zdjęcia: niemal monochromatyczna kolorystyka, mały kontrast, małą głębia ostrości z dużą partią rozmytego tła pogrążonego w szarościach, smutne upozowanie ptaka. Wszystkie te czynniki pracują wspólnie na jeden efekt: spleen.
Gratuluję autorom dobrych ujęć!