Fotografia dziecięca, portret i martwa natura. Wyróżnione zdjęcia. 287 Kursy 280 AFO
Oto laureaci moich wyróżnień po ostatnim spotkaniu online z recenzją zdjęć.
Pierwsze wyróżnienie ląduje u Agaty Mazur za czarno – białe zdjęcie dziecka. Śpiące maluchy kojarzymy z uroczymi noworodkami, takimi jak ten w wykonaniu absolwentki Akademii Foto Oko Heronimy Pietrzak.
Agata zdecydowała się sfotografować nie noworodka, a niemowlaka podczas jego snu. Zdjęcie ma charakter dokumentu. Dziecko jest otoczone troskliwymi rękami ojca. Na uwagę zasługuje prosty i piękny jednocześnie układ. Autorka bardzo dobrze wykorzystuje światło dzienne, pogardzane, nie wiadomo czemu, przez początkujących fotografów.
Pozostajemy na chwilę w tym samym gatunku fotografii dziecięcej. Przedstawiam zdjęcie portretowe wykonane przez Annę Kornaś. Autorka eksperymentowała nad światłem, w szczególności nad kierunkami. Tutaj sprawdziło się przednio-górne oświetlenie sztuczne, dające równomierność i jednocześnie delikatny światłocień. Poza i kadr są bez zarzutu. Zdjęcie rzuca się w oczy ze względu na rozbrajający uśmiech dziewczynki. To niewątpliwie zasługa fotografki.
Kolejne wyróżnienie odbiera Monika Kowalczyk. Zdjęcie przykuło moją uwagę ze względu na dobre, nieco boczne światło, dobry kadr, poprawny układ sylwetki, uroczy wyraz twarzy. Warto fotografować dzieci gdy są “wystrojone” na różne okazje. Mamy “z głowy” stylizację, ubiór, ułożenie włosów, rekwizyty. Wystarczy znaleźć chwilę czasu aby skrócić drastycznie czas przygotowania dziecka na sesję zdjęciową.
Czas na wyróżnienie portretu kobiecego Joanny Widzisz. Zdjęcie przykuwa magnetyzującym spojrzeniem modelki. Dobre światło w stylu “beauty”, ciasny kadr z selektywną ostrością skupioną na oczach, czarno-biała tonacja, ogólna asceza ujęcia składa się na to udane zdjęcie.
Opuszczamy świat portretów fotograficznych i przenosimy się na drugi kraniec foto – tematów, czyli do martwych natur. W tym dziale wyróżnienie otrzymała Jolanta Szymanek. Zdjęcie zbliżone jest estetyką do plakatu. Mamy tu zaledwie 3 motywy. Nić łącząca płytę Straussa, lampkę do szampana i truskawki jest subtelna i ta cecha najbardziej przypadła mi do gustu.
Gratuluję wszystkim autorkom!