Inspiracje,  Nowości

Wojciech Ulman. Przegląd prac

Wojciech Ulman

na którego rozwój otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu ‘Kultura w Sieci’. Na co dzień jest nauczycielem fotografii i filmu, fotografuje również zawodowo. Jako kurator współpracuje z festiwalami filmowymi. Ostatnio realizuje się jako muzyk. Komponuje w warstwie dźwiękowej, tekstowej i wokalnej oraz tworzy teledyski. W Akademii Foto Oko jest recenzentem prac dyplomowych i zasiada w komisji egzaminacyjnej na egzaminach dyplomowych.

Filmy eksperymentalne Wojciecha Ulmana poruszają tematy takie jak przemijanie, pamięć, egzystencja, tożsamość, przypadkowość, zagrożenia współczesnego świata. Tych kilka słów nie jest w stanie opisać całej twórczości autora, ponieważ każda praca jest wielowymiarowa, nie dosłowna i przesycona absurdem, podwójnym zaprzeczeniem.

Wojciech Ulman nie udostępnia swoich prac w Internecie, a jedynie ich fragmenty, czy zapowiedzi. Pełne wersje można oglądać na wystawach i festiwalach. W realizacjach artysta z reguły występuje na planie filmowym jako performer lub aktor odgrywający najprzeróżniejsze sceny, bardzo często wykorzystując przedmioty z życia codziennego. Posługuje się też metodą found footage, polegającą na stworzeniu nowego dzieła z fragmentów materiałów cudzych, najczęściej znalezionych w sieci Internet.

Sztuka Wojciecha Ulmana nie jest łatwa w odbiorze i na pewno nie jest popularna. Nasycona technicznymi, transowymi dźwiękami w rytm których odgrywane są sceny będące połączeniem patosu i absurdu, chaosu i obłędu oraz fizyki i matematyki. Nie są to jednak produkcje, po których człowiek wraca z bólem głowy i poczuciem zmarnowanego czasu. Filmy wprowadzają widza w stan pobudzenia potem refleksji by w końcu znaleźć kilka wspólnych myśli z autorem performensu.

W jednym z wideo-pamiętników pod szyldem KONTAKT Wojciech Ulman przedstawia część swoich produkcji i krótko je opisuje. Jest to dobra okazja do przyjrzenia się twórczości eksperymentatora.

Biografia

Wojciech Ulman. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Fotografia a także Intermedia w tejże uczelni oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku Informatyka. Fotograf i montażysta zawodowy. Aktualnie aktywnie działa na scenie artystycznej.

W trakcie swojej kariery uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych, między innymi:

‘From Poland With Love’ – 01 Gallery 2021

‘Ślad’ – Fabryka Sztuki Łódź 2019

‘Życzyliśmy sobie wygodnego życia’ – SKALA: Poznań 2019

‘Olśnienie’ – BWA Zielona Góra 2018

‘Znamy się, a nawet lubimy’ – BWA Zielona Góra 2018

‘Poszedłbym na coś innego’ – Galeria 9/10 Poznań 2018

‘Koledzy z Klasy’ – Galeria 9/10 Poznań 2017

‘Czasoprzestrzeń’ Centrum Kultury Zamek – w ramach Biennale Fotografii – Poznań 2015,

‘Koledzy z Klasy’ galeria Oficyna – Poznań 2015/2016,

‘United People Of The Internet’ Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Warszawa 2014,

‘Lapis infernalis’ – Galeria Okno – Słubice 2014,

Laureat konkursu ‘Obraz miejski’ Lublin 2014, organizowanego przez Galerię Labirynt. Współorganizator wystawy ‘Obrazy, które trwają w czasie’ oraz cyklu pokazów filmowych ‘Tak między nami, to te filmy o ważnych sprawach są’.

Kurator współpracujący z festiwalami filmowymi. Prowadzący audycję Kontakt w Radio Kapitał. Publikował w magazynach: ‘Zwykłe Życie’, ‘Elle Man’, ‘Odwilż’. Jest również autorem książki ‘Flashback’.

Linki:

Instagram: www.instagram.com/ulman.ulman/

Kanał vimeo: www.vimeo.com/ulman

Audycja radiowa: www.radiokapital.pl/shows/kontakt

Wcześniej o Wojciechu Ulmanie pisałem w tym artykule: https://zdunczyk.com/wojciech-ulman-wideo-film-performance-sztuka/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *