Inspiracje,  Nowości

Wojciech Ulman

Banalne pytania?

W filmie eksperymentalnym The Act Wojciech Ulman stawia banalne pytania. Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Czy istnieje Stwórca, czy wszechświatem rządzi przypadek? Jak powstał wszechświat? Są to pytania, które zadaje sobie każdy nastolatek, po przekroczeniu bariery samoświadomości. Owe pytania zadają sobie również najtęższe umysły świata. Ogromne pieniądze płyną w kierunku centrów naukowych takich jak choćby CERN z wielkim zderzaczem cząsteczek. Jaki jest efekt poszukiwań i badań? Znikomy. Po rozwikłaniu jednej zagadki, pojawiają się kolejne pytania.

Mamy wiele teorii, nie mamy dowodów.

W filmie Apollo 13 w reżyserii Rona Howarda z Tomem Hanksem w roli głównej pokazana jest konfrontacja człowieka z wszechświatem, a konkretnie z najbliższą ludzkości przestrzenią kosmiczną. Misja wylądowania na Księżycu nie udaje się, a kosmonauci ledwo uchodzą z życiem. Mimo ogromnych wysiłków i nakładów finansowych, człowiek odnosi klęskę. Gdy tylko unosi się ponad życiodajną atmosferę ziemską, spotyka skrajnie niesprzyjającą pustkę.

Lot kosmiczny przypomina taniec na linie.

Każdy najdrobniejszy błąd może skończyć się tragicznie. Jakby ktoś chciał nam powiedzieć: – A widzisz? Po co ci te próby podbicia kosmosu? Twoje miejsce jest na Ziemi. To wyjątkowe miejsce we wszechświecie.

Słyszałem takie powiedzenie, że powstanie życia na Ziemi, samoistne powstanie cząsteczek białka można porównać do małpy, która z liter Hamleta Szekspira ułoży poprawnie całą powieść. Do czego można porównać powstanie samej Ziemi? Powstanie warunków do rozwoju życia jest ekstremalnie mało prawdopodobne. Nie wierzysz? Podaj mi w takim razie miejsce i formy życia pozaziemskiego.

Wojciech Ulman o swoim filmie

„Film powstał w następstwie myśli abstrakcyjnych i absurdalnych, którym jednocześnie towarzyszyła chęć poruszenia fundamentalnych tematów. Akt stworzenia wszechświata, człowieka ale też tworzenia w ogóle, artystycznego lub związanego z codzienną egzystencją. Mamy więc prozę życia podniesioną do rangi kosmicznej. Proste zabiegi, ujęte w sposób tajemniczy, niedopowiedziany, zmieniają się w symbole uniwersalnych praw, które jednocześnie są wskazówkami na szlaku myśli, w drodze do rozwiązania zagadki istnienia.

Z założenia miał to być film zabierający w podróż poprzez gmatwaninę wątków i pytań. Skąd się wzięła energia? Czy istnieje absolut? A jeśli tak czy tworzy świadomie? Czy światem rządzi przypadek? Wraz z kolejnymi scenami poznajemy kolejne elementy skomplikowanego modelu. Przemierzamy przestrzeń kosmiczną, ale nie tylko tę odległą o lata świetlne, także tę najbliższą naznaczoną ludzkim bytowaniem.

I w końcu w ostatnich scenach pojawia się człowiek, najdoskonalsza maszyna, która jednak jakże efemeryczna w porównaniu z istnieniem wszechświata. Materialna powłoka rozpada się, znika jak bańka mydlana, jak obraz z ekranu kineskopowego telewizora. Skąd więc przychodzimy i dokąd zmierzamy, a z nami cały ten wszechświat?”

Wojciech Ulman. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Fotografia a także Intermedia w tejże uczelni oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku Informatyka. Grafik i fotograf zawodowy. Aktualnie aktywnie działa na scenie artystycznej. W trakcie swojej kariery uczestniczył w kilku wystawach zbiorowych, między innymi: ‘Czasoprzestrzeń’ Centrum Kultury Zamek – w ramach Biennale Fotografii – Poznań 2015, ‘Koledzy z Klasy’ galeria Oficyna – Poznań 2015/2016, ‘United People Of The Internet’ Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Warszawa 2014, ‘Lapis infernalis’ – Galeria Okno – Słubice 2014, Laureat konkursu ‘Obraz miejski’ Lublin 2014, organizowanego przez Galerię Labirynt, która zwycięskie prace prezentowała na bilbordach w przestrzeni miejskiej. Współorganizator wystawy ‘Obrazy, które trwają w czasie’ oraz cyklu pokazów filmowych ‘Tak między nami, to te filmy o ważnych sprawach są’. Kurator sekcji ‘Polish Wave: Eksperymentalnie’ 2016, oraz współorganizator sekcji ‘unxpctd.mov’ 2017 – w ramach Short Waves Festival w Poznaniu. Opublikował cykl fotografii w magazynie ‘Zwykłe Życie’, jest również autorem książki ‘Flashback’.

Jego prace artystyczne można poznać bliżej pod adresem: www.vimeo.com/ulman

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *