Nowości,  Porady

Znikające EXIFy

W pliku graficznym zawarta jest informacja w formacie EXIF. Nas najbardziej interesują parametry ekspozycji: czas naświetlania, przysłona, czułość, ogniskowa, data i godzina wykonania oraz rodzaj użytego sprzętu.

Otwieramy plik w Photoshopie lub w Affinity Photo i otrzymujemy taki widok.

Z najważniejszych danych pozostała tylko rozdzielczość pliku.

Jest kilka przyczyn braku danych EXIF.

Pierwsza i najmniej prawdopodobna to usunięcie danych EXIF w zaawansowanym programie do edycji. Istnieją programy, które służą do manipulacji danymi. Są najczęściej płatne. Poza tym powstaje pytanie: dlaczego fotograf-amator chciałby usuwać te dane?

Druga możliwość jest już nieco bardziej prawdopodobna: skopiowanie zdjęcia na nowy pusty szablon i wklejenie go. Podczas takiej operacji dane EXIF nie są automatycznie przenoszone. Ta droga wymaga jednak dodatkowej operacji ze strony fotografa.

Trzecia przyczyna jest banalna i najbardziej prawdopodobna. Podczas wywoływania zdjęć fotograf nie zaznaczył opcji zawarcia danych EXIF w wyjściowym pliku.

Jak to się odbywa w Lightroomie 6, czyli ostatniej wersji programu firmy Adobe w wersji nie w chmurze? Wystarczy wybrać opcję “All Metadata” i problem jest rozwiązany.

U mnie zaznaczona jest domyślnie opcja “Copyright Only”, czyli tylko dane o prawach autorskich.

Podobnie rzecz się ma w programie DXO Optics Pro 9, którą kiedyś nabyłem za grube pieniądze, a potem producent rozdał tę wersję za darmo. Wystarczy odznaczyć opcję “Remove EXIF data” i uzyskamy metadane w wywołanym pliku.

Brak danych uniemożliwia ocenę parametrów ekspozycji pod kątem poprawności oraz utrudnia korygowanie błędów w przyszłości.

Jeśli znasz jeszcze jedno źródło usuwania EXIFów to napisz proszę o nim w komentarzu.

EXIF (Exchangeable image file format) to standardowy format metadanych używany w fotografii cyfrowej. Metadane EXIF zawierają informacje zapisane w plikach obrazów cyfrowych, takich jak pliki JPEG, TIFF czy RAW. Te informacje obejmują różne dane, takie jak:

  1. Dane aparatu: Model aparatu, producent, ustawienia aparatu (takie jak wartość przysłony, czas naświetlania, czułość ISO), odległość ogniskowania, rodzaj matrycy itp.
  2. Dane o obiektywie: Informacje o obiektywie, takie jak ogniskowa, wartość przysłony, producent.
  3. Data i czas: Kiedy zostało zrobione zdjęcie.
  4. Informacje geograficzne: Jeżeli aparat jest wyposażony w GPS, metadane EXIF mogą zawierać współrzędne geograficzne, informujące o miejscu, gdzie zostało wykonane zdjęcie.
  5. Informacje o pliku: Rozmiar pliku, format, rozdzielczość obrazu, liczba kolorów itp.
  6. Dane o autorze: Jeżeli fotograf wypełnił te pola, mogą zawierać informacje o autorze, copyright itp.

Dane EXIF są użyteczne dla fotografów i entuzjastów, ponieważ pozwalają one analizować ustawienia, warunki i okoliczności związane z danym zdjęciem. Programy do przeglądania zdjęć i edycji, takie jak Adobe Lightroom czy programy do przeglądania zdjęć na komputerze czy smartfonie, często wykorzystują te dane do wyświetlania informacji o zdjęciach i umożliwiają korzystanie z nich w procesie edycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *