Nowości,  Prawo,  Recenzje

Publikacja Prawo autorskie dla fotografów

W skrócie: publikacja, która powinna leżeć nie dalej, niż na długość ręki fotografa. Prosto, czytelnie, konkretnie, z masą przykładów, schematów działania i wzorów umów.

Nieco dłużej. Książka, której od dawna mi brakowało. Do wszystkiego musiałem dochodzić na zasadzie prób i błędów. A droga była długa i wyboista. Książka to dobry poradnik wyprowadzająca fotografa z manowców na prostą drogę.

Autorki na 92 stronach wykładają w sposób czytelny podstawy prawa autorskiego. Do 32 strony jest to treść samej ustawy z licznymi przykładami na zasadzie zestawienia potwierdzenia i zaprzeczenie omawianego zagadnienia. Raz na zawsze czytelnik będzie rozróżniał prawa autorskie osobiste i majątkowe.

Następnie mamy szeroki opis naruszeń, czyli zagadnienia bardzo ważnego dla fotografa (dochodzić swoich praw, czy nie). Później zasady podpisywania umów (licencja i przekazanie praw autorskich). Kolejne zagadnienia istotne dla twórcy to dozwolony użytek i ochrona wizerunku. /zwieńczeniem tego rozdziału stanowią znaki towarowe.

W środkowej części publikacji mamy część praktyczną, czyli schemat postępowania przed wykonaniem zdjęć, w trakcie sesji, po zdjęciach i w razie problemów z naruszeniem. Mamy tu gotowy wzorzec postępowania. Sięgasz po książkę i wiesz co masz dalej robić. Wymienię tylko kilka gorących tematów: co zawrzeć w umowie, zabezpieczenie zapłaty wynagrodzenia, faktura zamiast umowy, umowa a praca barterowa, zgody modelek przy sesjach TFP, zgody – zdjęcia dzieci, wizerunek a duża grupa osób, fotografowanie w miejscach publicznych, publikacja streetphoto, Facebook a prawa do zdjęć. Zdjęcia z Pinteresta. To tylko kilka zagadnień, ale jakże ważnych na co dzień.

Od 153 strony mamy propozycje wzorów umów. Autorki umieszczają tak popularne umowy jak z przekazaniem praw autorskich, licencji, na wykonanie zdjęć ślubnych, wykorzystanie wizerunku, TFP i wiele innych.

Książkę czyta się od deski do deski. Temat są aktualne, najbardziej palące. Język jest bardzo przystępny a niezliczone przykłady umożliwiają zrozumienie w lot trudnych i zawiłych zagadnień prawnych. Polecam książkę jako niezbędnik każdego fotografa. Publikacja wprost wybitna!

Prawo autorskie dla prawników fotografów, praca zbiorowa (Weronika Bednarska, Maryla Bywalec, Anna Golan, Żaneta Lerche-Górecka, Dagmara Miler, Michalina Kuczyńska), wydawnictwo OD.NOWA, 2021. 225 stron, miękka oprawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *