2018_06_05_photoshop_vs_affinity
fotografia,  obróbka graficzna

Photoshop czy Affinity? Czego chcesz się dowiedzieć?

Minął rok od kiedy zainstalowałem Affinity i przestałem używać Photoshopa.  Pisałem o tym szczegółowo na Red Focus: https://zdunczyk.com/rezygnuje-z-photoshopa-na-rzecz-affinity/ . Affinity z powodzeniem zastępuje mi Photoshopa CS. Photoshop kosztuje w subskrypcji około 10 Euro, czyli na tę chwilę 43 zł miesięcznie. Affinity oferuje swoje oprogramowanie za blisko 240zł bez subskrypcji. Mamy program dożywotnio. Oznacza to, że na Affinity możemy sobie pozwolić po 6 miesiącach płatności za Photoshopa. Po tym czasie wychodzimy “na swoje”.  Affinity obsługuje się bardzo podobnie do Photoshopa. Łatwość przesiadki był dla mnie wielkim atutem.

Przenosiny na Affinity należy jednak zrobić z rozsądkiem. Photoshop jest bardziej rozbudowanym programem. I właśnie dlatego piszę te słowa, aby umożliwić Ci poznanie programu Affinity zanim podejmiesz jakiekolwiek kroki. Każdy ma swoje preferencje i potrzeby w obróbce zdjęć. Napisz w komentarzu na czym Ci zależy, jakie funkcje są dla Ciebie szczególnie przydatne w Photoshopie i obawiasz się, że ich nie będzie a Affinity. Uprzedzam: poziomy, HSL, warstwy, panowamy, HDR, profile itp. rzeczy są dostępne w Affinity. Affinity to nie zabawka. Uwaga! Affinity czyta pliki PSD Photoshopa i poprawnie je edytuje.

Wpisz proszę w komentarzu jakie funkcje są dla Ciebie cenne. Ja sporządzę listę porównującą Photoshopa i Affinity i opublikuje ją po zebraniu wszystkich odpowiedzi. Będziesz miał czarno na białym czy warto wchodzić w Affinity.

24 komentarze

 • ludwik

  Potrzebuje przygotowac sportowe zdjecia do druku w publikacji o formacie A4. A wiec musze przyciac, ewentualnie poprawic kolory, jasnosc, kontrast, nasycenie, czasami wyostrzyc – jezeli byly robione w niekorzystnych warunkach oswietleniowych czy tez autofokus nie zlapal w odpowiednim momencie, albo tez jezeli zawodnik byl nieco za daleko i po przycieciu i powiekszeniu – czy tez zwiekszeniu ilosci pikseli do 300 dpi ostrosc pozostawia nieco do zyczenia.

 • Szymon Zduńczyk

  Opisywałem szeroko problem aktualizacji systemu i konieczności zakupu nowych licencji. W Windows 8 nie jest tak źle i prawie wszystkie programy z Windows XP dały się zainstalować.

 • MR

  Mnie brakuje dobrego oprogramowania, gdzie mogę i wywołać zdjęcie i je skatalogować. Lightroom był dla mnie idealny do katalogowania ale zdenerwowali mnie, że po tym jak zapłaciłem za wersję 6 przestał mi działać z nową wersją systemu 🙁

 • Szymon Zduńczyk

  Umieszczę tutaj komentarz z Facebooka aby ujednolicić miejsce dyskusji:
  “P.N.: Czy moge te pytania tutaj zamiast pod postem? Czy jest maska przycinajaca? Style warstw takie jak cienie zewnetrzne wewnetrzne, balski zew i wew? Kopiowanie styli warstw na inne warstwy? Obiekty inteligentne? Pedzel historii? Jakas magiczna gumka i gumka tla? Zaznaczanie zakresem kolorow? Zaznacz i maskuj? Inteligente filtry? Z gory dzieki”

 • Szymon Zduńczyk

  Lightroom, to dla mnie Enigma. Korzystam ze swego czasu darmowego DXO (ja zapłaciłem). Poza tym w Affinity ma wywoływarkę zdjęć podobną do Camera RAW. Nie ma chyba nic bardziej zamotanego w Adobe od Lightroom, a używałem ich wszystkich programów.

 • Ola

  Z Affinity korzystam i sobie cenie. A co byś polecić tańszego i z podobnymi opcjami do Lightrooma?

 • Władysław

  Jestem początkującym amatorem,.
  Próbowałem różnych programów do obróbki /płatnych i darmowych/ i teraz wydaje mi sie ,że Affinity Photo spełnia moje oczekiwania.
  Ponieważ jestem poczatkujący bardzo chetnie wziąłbym udział w szkoleniu/kursie/ Affinity Photo. stacjonarnym lub on line.
  Stacjonarny we Wrocławiu
  Pozdrawiam

 • Tomasz

  na co dzien korzystam z PS. ale owszem zainteresowal mnie Afiinity i powoli go poznaje, poza tym, ze faktycznie wolniejszy, jestem pod wrazeniem.
  na te chwile nie udalo mi sie odkryc np takiej opcji, z ktorej czesto korzystam w PS – apply image. czy ktos cos na ten temat?

  ps. Affinity to jeszcze mlody produkt. pakiety Adoba to juz numery ‘nascie’.
  kibicuje wiec Affinity. czekam tez z niecierpliwoscia by pojawil sie Affinity Publisher. wraz z Aff Designer to bedzie juz pelen pakiet, ktory w pewnym momencie moze zastapic obecne moje narzedzia.

 • Hubert

  Często w fotografii poruszających się obiektów stosuję dopasowanie ostrości dla poruszenia, gdzie ustawia się wartość wyostrzenia, promień i kąt wyostrzania. Affinity posiada taką możliwość?

 • Janusz

  Używam do obróbki wstępnej program Nikona NX2 ponieważ man Nikona D3
  dalej ON1-Raw-2018 a w Photoshopie tylko prostuje zdjęcia. A dlaczego bo są wykorzystane te same algorytmy do zapisu zdjęcia w NX2 i aparacie D3.
  Dlatego żadne nowości mnie nie interesują.
  Z poważaniem
  Janusz Piotrowski

 • Szymon Zduńczyk

  Niektóre akcje są dostępne w Affinity, ale możliwości są bardzo ubogie. W Photoshopie możemy nagrać prawie wszystko i zrobić z tego akcje.

 • Szymon Zduńczyk

  Nigdy nie udało mi się poprawnie zainstalować GIMPa mimo, że mam zawsze topowe komputery…

 • Tomasz

  Używam Affinity Photo od jakiegoś czasu już. Naprawdę dobre oprogramowanie. Mnie osobiście brakuje możliwości przeniesienia akcji z PS. Przez lata obrabiania zdjęć wypracowałem sobie kilka własnych, a ciężko w Affinity skopiować je 1:1. No i zauważyłem, że programy wyświetlają różnie kolory. Więc nawet jeżeli wezmę plik psd i otworzę w Affinity, to nie mam efektu, ktorego oczekiwałem. Wynika to z różnicy w narzędziach chyba. Może Pan zna sposób na przeniesienie takich ustawień?

 • KrzychM

  Mam u siebie Affinity Photo już od dość dawna. Pomijając różnicę w interfejsie i filozofii klawiszologia jest mocno zbliżona do Photoshopa. Niestety z powodów wydajnościowych nadal częściej korzystam z Photoshopa niż z Affinity. Od kilku wersji jest już lepiej, ale nawet po dodatkowej konfiguracji Affinity działa jednak o wiele wolniej niż np. CC 2018. Już w momencie uruchamiania jest wolno, co jeszcze bym mu wybaczył, ale otwieranie RAWów też nie powala szybkością. Jeśli znasz jakieś patenty na zmuszenie Affinity do bardziej wydajnej pracy to chętnie posłucham.

 • Andrzej

  Ja kupiłem Photshop Elements za 199 zł ok. 2 lata temu jako aplikację desktopową i nie korzystam z usilnie oferowaną subskrypcją za ok. 50zł mies.
  Do obróbki RAW-ów korzystam z oryginalnego oprogramowania Sony( korzystam ze sprzętu Sony), zapisuję pliki jako TIFF a następnie obrabiam w GIMP.

 • Szymon Zduńczyk

  Ola, od razu odpowiem: Affinity nie ma nic wspólnego z Topaz Studio. Nie można zastosować wtyczek innej firmy niż Affinity.

 • Ola

  Czy mozna uzywac Affinity w polaczeniu z pluginami albo korektami Topaz? Ostatnio zainwestowalam w nie troche pieniedzy. Topaz Studio teoretycznie dziala, jak Photoshop, ale jeszcze sie nie przekonalam, wiec alternatywa Photoshopa wciaz mnie interesuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *