Darmowe porady fotograficzne

Jak robić zdjęcia studyjne? Od czego zacząć?

Chcę zrobić studio u siebie w domu. Głównie będę fotografowała ludzi, portrety, modę, a więc studio nie może być małe. Chodzi także o to, aby światło było plastyczne.Niestety, nie mam pojęcia od czego zacząć. Czy używać światła ciągłego czy błyskowego?

Czy taki zestaw: http://www.cyfrowe.pl/wyposazenie-studia/bowens-zestaw-oswietleniowy-bw-4800—zestaw-2x-gemini-250r-.html byłby dobrym wyborem?
Z góry dziękuję za pomoc.

DARMOWY_KURS_BANER_ZACHETA_01

Jak Zarabiać na Fotografii?

A Ty jaką technikę i sprzęt proponujesz na start? Napisz komentarz…

5 komentarzy

  • admin

    Czeslaw, poruszyłeś ważne zagadnienie: czas synchronizacji z lampą. Czasem potrzebujemy krótszego czasu naświetlania niż tylko 1/200 sekundy aby zamrozić szybkie motywy. Wtedy jedyną możliwością jest zmniejszenie mocy studyjnej lampy błyskowej np. do 1/8 mocy. Droższe lampy nie wymagają tego zabiegu.

  • Czeslaw

    Nie wspomniales Szymonie o reflektorze, tanim i fleksibilnym dodatku do podswietlenia cieni. Jest to tanie, dodatkowe zrodlo swiatla, czesto uzywane w studio i nie tylko. Nie musi to byc kupiony srebrny, czy bialy, karton moze wystarczyc.
    Z wlasnego doswiadczenia popieram zeby zaczac od jednej lampy, pozniej dodawac reflektor, czy drugie swiatlo.

  • Czeslaw

    Witam,
    Studyjne lampy mozna wyzwalac z lampy blyskowej, nawet tej wbudowanej, jezeli da sie ja ustawic na manualny tryb.
    Ustawic lampe blyskowa na manualny tryb, zmniejszyc moc jezeli sie da, odwrocic lampe w kierunku lampy studyjnej albo zastosowac czerwona przeslonke przed lampa. Moga byc problemy jezeli przemieszczamy sie z aparatem. Wyzwalacze radiowe sa dostepne od stukilkudziesieciu zlotych i dzialaja do kilkudziesieciu metrow bez problemow z przeslonieciem sygnalu.
    Zgadzam sie ze Bowens to swietna firma ale sam wybralem duzo tanszy zestaw chinski 600Ws z ktorego jestem bardzo zadowolony zwlaszcza do fotografowania postaci. Aby cala osobe oswietlic trzeba odsunac lampe. Moc spada z kwadratem i moze nie byc mozliwe uzycie przyslony np. 9 bez podwyzszenia ISO.
    Odwrotna sytuacja kiedy chce sie bardzo mala glebie ostrosci i przyslony np. 1.8 czy 1.4, wtedy nawet slabe lampy moga okazac sie za silne ze wzgledu na czas synchronizacji 1/160-1/200 sek. Wtedy trzeba uzyc przeslon przed np. softboksem zeby oslabic swiatlo.
    Nie wszystkie stroby studyjne maja regulacje mocy do 1/32 albo mniej, z reguly te sla nie maja.
    Uzywajac SB-900 (lub innej) robie zdjecia studyjnymi lampami nawet do 1/8000 .sek. ale to inna sprawa.

  • admin

    Najczęściej wyzwalanie fotoceli lampą wbudowaną nie daję pożądanych efektów ze względu na przedbłyski, kóre wyzwalają lampę główną. Natomiast zewnętrzna lampa błyskowa jak najbardziej do tego się nadaje. Ja jednak zastosowałbym kabel zamiast fotoceli, chyba że chodzi o większe odległości.

  • Zbyszek Z.

    Bardzo ciekawy i treściwy filmik. Chętnie bym jednak dowiedział się jeszcze więcej o używaniu fotoceli.
    Czy jest np. możliwość wyzwolenia takiej lampy za pomocą błysku z wbudowanej na aparacie lampki czy choćby zewnętrznej SB 900?

    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *