Jak zrobić dobre zdjęcie

Głębia ostrości

Wyobraź sobie, że zrobiłeś świetny pejzaż. Przyjemny dla oka widok, ciekawa kompozycja, kolorystyka w porządku, interesujący kadr… ale czegoś jednak brakuje i to bardzo ważnej rzeczy, która mocno wpływa na odbiór obrazu…

Obraz można odczytywać na różnych poziomach i można go tworzyć za pomocą wielu środków wyrazu. Jednym z takich elementów jest głębia ostrości. Posłuchaj, co ma na ten temat do powiedzenia Wojciech Ulman – jeden z wykładowców w Akademii Foto Oko, który omawia zdjęcie ze źle dobraną głębią ostrości:

“Kolejny przykład – pejzaż. Z tego co widzę autor skupił się na zaroślach, które są najostrzejsze z całego zdjęcia. Wszystko, co dzieje się w tle tego jeziorka, nie jest już tak ostre. Fajnie, że to się wszystko odbija w wodzie, fajnie, że jest to niebieskie niebo i że te budynki sobie gdzieś tam stroją, ale to jest wszystko nieostre. Na pierwszym planie mamy pałeczki wodne ale wszystko, co się dzieje dalej myślę, że też warto by było w tej ostrości ująć.

Tak naprawdę moglibyśmy ograniczyć to zdjęcie do tego przodu niekoniecznie ujawniając to, co jest tam dalej, bo tak naprawdę (jeśli jest nieostre) nas to nie interesuje. Kadrując w ten sposób mamy tylko to, co najostrzejsze.. Myślę jednak, że w tym zdjęciu ważne są i ta woda, zabudowania i jakieś roślinki jeszcze… Dobrze by było, żeby to wszystko zmieściło się w głębi ostrości. Trzeba by było zmniejszyć dziurkę przysłony. Nie f4 a więcej, f5,6 i w górę,k może nawet 16, żeby złapać to wszystko. Światło jest mocne, także tutaj myślę, że nie byłoby problemu.

Bo sama kompozycja jest całkiem niezła. Zobaczcie, że te pałeczki sobie tu przycupnęły w rogu, że tak powiem, przez środek też nam się coś dzieje i ten budynek jest po przekątnej. Ma taką białą fasadę, więc dobrze się odcina wśród zieleni. Błękit nieba też jest, generalnie wszystko co potrzeba. Ale przy pejzażowych zdjęciach zwykle robi się dużą głębię ostrości”.

Obejrzyj wideo:

Wojciech Ulman to Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kierunku Fotografia a także Intermedia w tejże uczelni oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego, kierunku Informatyka. Grafik i fotograf zawodowy. W fotografii interesuje się głównie modą. Zajmuje się również filmem eksperymentalnym. Porusza w nich tematy upływu czasu czy przypadkowości. Jest jednym z wykładowców Akademii Foto Oko. Prowadzi także stacjonarny kurs Podstaw fotografii w Warszawie.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *