Bartek Matysiak
Bartek Matysiak ukończył internetowe studium fotografii Akademię Foto Oko. Nie zdecydował się jednak na realizację pracy dyplomowej, choć ta kwestia jest zawsze otwarta. Przedstawiam wybrane prace po rocznej nauce fotografa (lata 2019-2020). Wiele z przesłanych na spotkania online zdjęć zostało wyróżnionych (mniej więcej połowa z prezentowanych tutaj).
Autor wykazał się biegłością w fotografii portretowej. Doskonale posługuje się oświetleniem. Ze swobodą komponuje zdjęcia. Realizuje ze śmiałością zdjęcia stylizowane np. na lata 60`. Potrafi wywołać w modelach zamierzony nastrój. Jest przygotowany na realizacje komercyjnych sesji zdjęciowych.
Publikacja jest z pewnością źródłem inspiracji dla obecnych słuchaczy akademii.
Oto jedne z wielu wyróżnień autora z uzasadnieniem.
“Zdjęcia portretowe Bartka Matysiaka to podróż wgłąb dziecięcej psychiki. Ujęcia cechuje najczęściej refleksja, melancholia, smutek, tęsknota. Na wyróżnionym zdjęciu zastosowany został element przedplanu – gałązka okalająca twarz chłopca. To prosty i za razem bardzo efektowny zabieg powodujący wprowadzenie widza w tajemniczy świat malca. Poza tym autor umiejętnie komponuje i oświetla portrety i naciska spust migawki w odpowiednim momencie, ukazując ulotne chwile.”
“Zdjęcie nadesłane przez Bartka Matysiaka przykuwa wzrok doskonałym światłem, starannym ułożeniem włosów, umiejętną równowagą kompozycyjną (rozmieszczenie jasnych i ciemnych plam) oraz mocnym, dość pesymistycznym spojrzeniem dziecka.”
Źródło: https://zdunczyk.com/portrety-dzieciece-wyroznione-zdjecia-po-recenzji-online-303-kursy-296-afo/
“Samo zdjęcie to portret dziecka. Odbiega ono od kanonu, który promuję radząc jak robić lepsze zdjęcia. Z twarzy dziecka bije oskarżenie, niechęć, lekka pogarda. Dlaczego więc wyróżniłem to zdjęcie? Za wyrazistość. Zdjęcie nie jest nijakie. Maluje nam się obraz zbuntowanego dziecka. Jestem przekonany, że to chwilowy nastrój, jednak dzieci potrafią nas obdarzyć całą paletą uczuć, nie tylko ciepłych, pozytywnych. Czarno – biały charakter ujęcia, dobry, ciasny kard, mała głębia ostrości wzmacniają przekaz.”
“Zdjęcie pokazuje ogromny postęp autora w operowaniu sztucznym oświetleniem i pozowaniem dzieci. Czarno – białe zdjęcie zachwyca wręcz udanym układem postaci i wywołaniem indywidualnego wyrazu twarzy na u każdego z małych modeli (najstarszy nie jest już taki mały, ale autor poradził sobie wyśmienicie z różnicą wzrostu fotografowanych postaci). Drugie ujęcie to portret podwójny. Zdjęcie jest na tyle dobre, że z powodzeniem mogłoby służyć jako reklama dowolnej marki odzieżowej. Nic dodać, nic ująć.”
“Kadr Bartka Matysiaka przykuwa uwagę niesłychanie naturalną atmosferą i dobrym światłem. Warto zwrócić uwagę, na pozy i układ postaci wręcz wyjęte z malarstwa renesansowego, czy barkowego.”
“Bartek Matysiak jest autorem zdjęcia w stylu pin-up girl ( plakaty ponętnych, ale nie gołych dziewczyny z lat 40-50 przypinane – pin-up – do ścian w męskich miejscach pracy – ten zwyczaj przetrwał do dzisiaj, tylko zdjęcia są odważniejsze). Zdjęcie charakteryzuje się przemyślaną, spójną stylistyką. Każdy element składowy ujęcia współgra ze sobą. Po stronie mocnych stron można wymienić stylizacje kobiecą, ciekawe miejsce, dobrą kompozycję i umiejętną obróbkę. Warta uwagi jest dobra współpraca z modelką – wyraźnie widać zaangażowanie kobiety. “
“Zdjęcie Bartka Matysiaka wykracza poza klasyczny kanon fotografii kobiecej, czy aktu. Praca ma charakter zdjęcia artystycznego. Fotografia komercyjna i artystyczna z reguły ma odmienne cele. W fotografii użytkowej liczy się piękne zdjęcie. Należy pamiętać, że to modelka jest często klientką i chce wyjść na zdjęciu jak najlepiej. Fotograf mający aspirację artysty, powinien forsować swoje rozwiązania i niekoniecznie będą to ładne obrazki. Bartek Matysiak wykonał udaną próbę i ze spokojem mogę uznać, że zdjęcie ma cechy artystyczne.”
“Fotografia Bartka Matysiaka zwróciła moją uwagę ze względu na umiejętność zespolenia podczas sesji zdjęciowej wszystkich elementów składowych, aby dały spójną całość: ubiór, uroda, uczesanie, i poza modelki, jej wyraz twarzy i w końcu obróbka graficzna. Zdjęcie przypomina mi ilustrację baśniową.”
2 komentarze
nokryd
Extra !!! Chciałbym tak fotografować. Gratulacje.
Miros
Dzieciaki na tych portretach sa przybite jak pies z przetrącona nogą. Total pesymizm i tyle.