Portret, nietypowe zdjęcie rodzinne i zdjęcia pejzażowe. 285 Kursy i 278 AFO
Wyróżnienia po tej edycji ocenie zdjęć online rozpocznę od zdjęcia portretowego Kamili Jaskowicz. Na zdjęciu mamy uśmiechniętego młodzieńca ze słuchawkami na uszach. Zdjęcie przypomina reklamy produktów elektronicznych. Jednak nie jest to zarzut lecz pochlebstwo. Największą siłą zdjęcia jest ukazanie młodzieńca pełnego energii życiowej. To zasługa autorki, słuchaczki Akademii Foto Oko. Dobry kadr, nienaganne światło, tło i ubiór – to cechy portretu młodziana.
Drugie zdjęcie, które zwróciło moją uwagę, to bądź co bądź zdjęcie rodzinne. Ujęcie wykonane jest w górach. Na pierwszym planie mamy mamę i dziecko, w oddali dwie góry, wzniesienia w chmurach. Na pochwałę zasługuje fakt, że postacie są odwrócone do widza plecami. Tak też można fotografować. Plusem ujęcia są kontrastujące kolory ubioru turystów, symetryczny kadr i ostrość skupiona na sylwetkach. Postacie są ulokowane na urwisku – przynajmniej takie jest wrażenie – za sprawą mocnego cięcia z dołu. Ostateczny odbiór oraz interpretację metafizycznego zdjęcia zostawiam widzom.
Kolejne dwa ujęcia, które wyróżniam, to bardzo oszczędne w środki wyrazu pejzaże w czarno – bieli. Zdjęcia są ekstremalnie uproszczone. Na pierwszym mamy most we mgle z przedplanem w postaci wodorostów. Drugie zdjęcia przedstawia chłopca płynącego na tratwie/kajaku/desce surfingowej (?) na pustym, rozległym akwenie. Zdjęcia są doskonale skomponowane i oświetlone. Autor był również w odpowiednim miejscu i czasie (mgła, promienie światła). Na uwagę zasługuje drobny detal z drugiego zdjęcia z chłopcem: ledwo dostrzegalne ptaki na niebie – wynoszą zdjęcie zdecydowanie na wyższy poziom. Ze zdjęć tchnie nostalgia, metafizyka. Na pochwałę zasługuje dojrzałość autora w spajaniu wszystkich fotograficznych środków wyrazu na zdjęciu.
Ostatnie zdjęcie to pejzaż zimowy. Mimo że takie obrazki nie są nam obce, sądzę, że są godne wyróżnienia i publikacji. Autor zastosował proste środki: nisko padające światło, prostą, dość symetryczny kadr, w zasadzie jednomotywową kompozycję, prosty zestaw dwóch kolorów. W prostocie tkwi siła!
Gratuluję wyróżnionym autorom. Osoby nie wymienione z imienia i nazwiska proszone są o ujawnienie się w komentarzu.
Jeden komentarz
JAN TOŁOKO
Pejzaż zimowy – Jan Tołoko
Schronisko Szrenica w Karkonoszach