Canon EOS 1DX Mark II
Canon EOS 1DX Mark II na szybko
Firma Canon zaprezentowała w lutym tego roku nową, jeszcze lepiej wyposażoną lustrzankę EOS-1D X Mark II, która pojawiła się aż 5 lat po premierze poprzedniego modelu.
Źródło: http://cpn.canon-europe.com
Wyposażono go w ulepszenia, które ugruntowują pozycję Canona na pozycji lidera sprzętu fotograficznego. Są to między innymi:
– Zdjęcia seryjne 16 klatek na sekundę
– Bufor o pojemności 170 zdjęć w formacie RAW (nie ma limitu na zdjęcia JPG)
– Nagrywanie wideo 4K 60 FPS (w przypadku niższych rozdzielczości, można nagrywać filmy Slow motion).
– Dostępność wszystkich punktów AF nawet z ciemniejszymi (f/8) obiektywami.
– Tryb rozszerzonego ISO o wartości 409 600 ISO.
– Dotykowy ekran o podwyższonej rozdzielczości
Źródło: KenRockwell.com
Lustrzankę Canona wyposażono także w nowe tryby AF, które będą pomocne podczas fotografowania obiektów, które szybko zmieniają kierunek poruszania. Dzięki temu, nowy Mark jeszcze lepiej sprawdzi się w fotografii zwierząt i sportu.
Migawka aparatu ma podwyższoną trwałość i pozwala na wykonanie 400 tysięcy zdjęć. Canon, w przeciwieństwie do Nikona, nie podejmuje wyścigu na megapiksele i w pełnoklatkowym body użył matrycę CMOS o rozdzielczości 20.2 mp. . W aparacie zastosowano procesor Digic 6+, który zapewnia jeszcze szybsze przetwarzanie fotografii i przetwarzanie danych z czujników.
Źródło: KenRockwell.com
Zmiany wyglądu body
Trudno o większe zmiany w budowie aparatów z profesjonalnej półki, dlatego Canon, nie chcąc zmieniać przyzwyczajeń użytkowników, pozostał przy niemal takim samym rozkładzie klawiszy. Body posiada odbiornik GPS, który na pierwszy rzut oka może przypominać zamkniętą, wbudowaną lampę błyskową.
Konstrukcja aparatu jest wzmocniona stopem magnezu i uszczelniona. Nie zabrakło zintegrowanego dolnego uchwytu, który umożliwi korzystanie z aparatu w pozycji pionowej i poziomej. Wymiary aparatu są niemal takie same, oprócz minimalnie wyższej wysokości.
Niezbyt zmieniło się także menu aparatu, które pozostaje logiczne i funkcjonalne. Można zaliczyć to na plus, bo osoby, przesiadające się na to body, z innych aparatów serii EOS, nie będą musiały przyzwyczajać się do nowego rozkładu.
Źródło: http://cpn.canon-europe.com/
Złącza
Aparat wyposażono w port USB 3.0, wejście słuchawkowe 3,5 mm, moduł GPS i możliwość podłączenia smartfona. Przełączniki ukryto pod gumową klapką, która chroni je przed zamoczeniem.
Canon Eos 1d X Mark II to aparat, w którym trudno doszukać się większych minusów. Oferuje on ergonomię na najwyższym poziomie, rewelacyjną jakość zdjęć i eliminuje minusy, które przeszkadzały w używaniu poprzedniego modelu. Trudno znaleźć zastosowanie, w którym ten model Canona mógłby się nie sprawdzić. Jedynym zastrzeżeniem do tego body może być jego waga, wynosząca ponad półtora kilograma.
Jego bezpośrednim konkurentem będzie Nikon D4S, który ma mniejszą rozdzielczość matrycy i nieco wolniejszy tryb zdjęć seryjnych, a także nagrywa filmy w rozdzielczości 1080 p.
Który z tych modeli będzie lepszy? Naszym zdaniem, obydwie firmy oferują bardzo zbliżony poziom, a aparaty z topowej półki, różnią się tylko szczegółami. Gdy jednak przyjrzymy się bliżej detalom, zobaczymy, że aparat Canona oferuje nieco więcej plusów.
Autor tekstu: Kamil Naja