fotografia pejzażowa,  Jak zrobić dobre zdjęcie,  światło w fotografii,  zdjęcia

W ujęciu brakuje światła. Andrzej Zbigniew Leszczyński recenzuje zdjęcie pejzażu online

Andrzej Zbigniew Leszczyński omawia zdjęcie na spotkaniach online KURSÓW FOTO OKO. Zapisz się na kurs fotograficzny z recenzją prac domowych.

“Linia horyzontu jest na środku i zadaję pytanie autorowi: co było dla niego ważne – czy to, co się działo na niebie czy to, co się działo na ziemi. Bo ja nie wiem, czy moja uwaga powinna być skupiona na niebie, czy na ziemi. Chciałbym odebrać przekaz zakodowany w tym zdjęciu. Chciałbym zrozumieć intencje, autora i z nim trochę pogadać poprzez fotografię. Trzeba byłoby więc albo wykadrować górę albo dół zdjęcia. W tym ujęciu brakuje światła.

Ja lubię zdjęcia gdzie to światło gdzieś tam się ślizga. Mimo, że mamy błękit na niebie na samych pagórkach nie ma światła jest lekka mgła. To też jest ważne w jakim powiększeniu pokazujemy zdjęcia, bo najciekawsze zdjęcie, nawet jeżeli jest zbyt małe to tych szczegółów nie będzie widać. Przy pełnym formacie nie widać co się dzieje tutaj z zalesieniami, dopiero jak otworzę powiększenie zobaczymy budynki malutkie jak mróweczki. Plan zdjęciowy jest zbyt odległy, przez co traci na wartości.

Sprawdźmy obiektyw… ma on ogniskową 18-55mm i zastosowano 40 mm, wiele się z tego rzeczywiście nie da wycisnąć. Na dole zdjęcia widzimy jakiś daszek. I albo to jest daszek dla ptaków,które są dokarmiane albo jakiejś chałupy. To byłby fajny temat: wokół lasy i tutaj coś ciekawego. Zdjęcie jest zrobione zbyt szerokim kątem – takie pagóreczki i jakiś świerczek na pierwszym planie bardziej widoczny. Przy takim widoku ciekawsze światło bardziej budujące a przy takim zamglonym jakieś detale, wycinki tego dużego kadru pokazujące, że tu się coś jeszcze dzieje.

W zbliżeniu tylko na tym zdjęciu widać, że to nie są jakieś kępy traw tylko chałupy! To całkowicie zmienia skalę widzenia. Zabrakło zdecydowania autora, który by chciał jakiś wątek pociągnąć ważny dla niego wątek”.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jak robić ostre zdjęcia, rozmywać tło (i kiedy stosować te techniki), jeśli chcesz robić zdjęcia poprawnie techniczne nabierając tym samym pewności siebie, zrób sobie prezent i zapisz się na kurs podstaw fotografii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *