2019_06_04_299_kursy_292_afo_Bartek_Matysiak_01_1920px
Nowości

Wystawa Agaty Wieczorek Making-of

Wystawa Agaty Wieczorek Making-of

7 czerwca 2017 odbędzie się wernisaż wystawy Making-of Agaty Wieczorek w Galerii Obok ZPAF w Wrszawie. Wystawa jest dokumentacją backstage powstawania projektu Album Rodzinny – rzeczywistość fikcji. Oto co pisze autorka o swojej pracy.

Making-of
Projekt Making-of podejmuje temat reprezentacji i analogiczności kojarząc się z obszarem poza kadrem: z tym, czego fotografia nie ujmuje, a co jest istotnym elementem mówiącym o rzeczywistości.
Fotografie bliższe są temu, co w swojej pracy There are things here not seen in this photography Duane Michals opisuje w tekście, niż to, co niepełnie zarejestrował obraz.
Obecne w projekcie lalki-animanty stanowią retoryczny symbol. Lalka, podobnie jak aparat fotograficzny, ma charakter analogiczny: odnosi się do rzeczywistości, jest jej odbiciem potrafiącym unaoczniać więcej, niż pozornie jest widzialne, lub całkowicie zniekształcić jej obraz. Pozostawiona przez aktora, stanowi jedynie bezwładny mechanizm o wyczuwalnym napięciu niespożytkowanego potencjału i symboliki.

2017_06_06_wystawa_agaty_wieczorek_Making_Of_plakat

Album Rodzinny – rzeczywistość fikcji
(…) Stąd też urok albumów rodzinnych. W poszarzałych odcieniach sepii, ledwie czytelne widma wizerunków przestają być tradycyjnymi, rodzinnymi portretami, ale stają się raczej niepokojącym obrazem istnień zastygłych w czasie swojego trwania, uwolnionych od swojej pierwotnej roli – nie przez prestiż sztuki, ale przez moc samego mechanicznego procesu: ponieważ fotografia nie stwarza wieczności w sposób,w jaki robi to sztuka. Fotografia zachowuje czas, ratując go przed samoistnym zanikiem.
Ontologia obrazu fotograficznego, André Bazin

Projekt Album Rodzinny – rzeczywistość fikcji posługuje się konwencją fotograficzną zdjęć familijnych oraz formułą albumu rodzinnego – obiektu, zbioru, autentycznej i intymnej pamiątki, silnie nacechowanej emocjonalnie. Zdjęcia z rodzinnych foliałów mają upamiętniać i porządkować daną życiową historię, wartościując ją przez sam fakt pieczołowitego zapisu oraz zbioru.
Cechom fotografii rodzinnej przeciwstawia się charakter zdjęć zawartych w projekcie: czarno-biały cykl został w całości wyreżyserowany w warunkach studia fotograficznego. Akcja toczy się wśród zastawek scenograficznych i rekwizytów. Sztuczność podkreśla użycie animantów – kukieł, lalek oraz manekinów. Postać, której dedykowany jest album, pozostaje anonimowa. Będąc niekiedy ofiarą “błędu”fotograficznego – niefortunnego kadru, złego oświetlenia czy wyjścia poza pole ostrości, pozostaje niemożliwa do scharakteryzowania i zidentyfikowania na wielopostaciowych fotografiach.
“Bohater” albumu nawiązuje do koncepcji “Every-Man”, symbolicznej postaci człowieka. Ostatecznie anonimowa, o niewskazanej jednoznacznie płci i charakterze, przechodzi kolejne etapy naturalnego dla człowieka rozwoju: dzieciństwa, dojrzewania, dorosłości, starości.

Źródło: agatawieczorek.weebly.com

07.06 – 12.07.2017
Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *