Szczerbata modelka
Szczerbata modelka reklamuje wodę toaletową
W nowym katalogu produktów Douglas natrafiłem na reklamę z modelką, mającą wyraźną przerwę w zębach przednich. Jako dyżurny krytyk reklam pozwalam sobie zaglądać modelkom w uzębienie. Ta reklama zdecydowanie odróżniała się od pozostałych i zwróciła moją uwagę. Czy to dobrze, czy źle?
Na stronie Wizaz.pl czytamy: „Angel Muse marki Thierry Mugler to orientalno – waniliowe perfumy dla kobiet, wydany w 2016. Twórcą kompozycji zapachowej jest Quentin Bisch. Nuty zapachowe: nuta głowy: grejpfrut i różowy pieprz; nuta serca: orzech laskowy, bita śmietana i róża; nuta bazy: wetyweria i paczula.”
Zdjęcie: MGM – ebay, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28066129
Modelka jest nie byle jaka, bo to córka samego Micka Jaggera i modelki Jerry Hall. Georgia May Jagger ma zaledwie 170cm wzrostu, ale występowała dla wielu znanych marek: Rimmel, Chanel Resort, H&M, Reserved, Hudson Jeans i Just Cavalli.
Georgia May urodą przypomina mi Brigitte Bardot. Bardotka miała dość duże przednie zęby, ale nie miała szpary pomiędzy nimi.
Negatywna cecha modelki może być w sposób niekorzystny kojarzona z produktem. Może być również pewnym wyróżnikiem wśród całej masy podobnych reklam. Odważne posunięcie firmy Thierry Mugler. A według Ciebie ta reklama to hit, czy kit?
Spot reklamowy
10 komentarzy
Szymon Zduńczyk
Rozgorzała dyskusja na temat definicji szczerby. Rzeczywiście Wikipedia to cienkie źródło w poważnych tematach. Czy w sprawie szczerby jest wiarygodne? Krzysztof sugeruje, że nie. Proponuję zamienić “szczerba” na “przerwa” i mamy zamiast “Szczerbata modelka”, “Przerwata modelka”. Nie jestem Szekspirem, który tworzył masowo neologizmy przyjęte w języku angielskim, ale sądzę, że “przerwata” brzmi dość kompromisowo.
Krzysztof
Wikipedia jako podstawa wiedzy? Ryzykowne…
Szczerbaty -> mający szczerbę
szczerba -> ubytek
Coś brakuje modelce? Jeśli nie, to nie jest szczerbata.
Odległość między zębami, niezależnie ile wynosi to nie jest szczerba.
Powyższe opieram na Słowniku Języka Polskiego PWN.
Szymon Zduńczyk
Cytat z Wikipedii:
szczerbaty (język polski)
szczerbata (1.1) dziewczynka
szczerbata filiżanka (1.2)
wymowa:
IPA: [ʃʧ̑ɛrˈbatɨ], AS: [ščerbaty]
znaczenia:
przymiotnik
(1.1) pozbawiony jednego lub kilku zębów przednich
(1.2) posiadający szczerbę
Estera
Uważam, że nie można powiedzieć że modelka jest szczerbata. Oznaczałoby to, że ma ubytki w uzębieniu. Tak nie jest, bo jest to tylko przerwa pomiędzy zębami. Mi również się to nie podoba, ale określać kogoś z diastemią, że jest szczerbaty uważam za obraźliwe.
Szymon Zduńczyk
Muniek niech robi muzykę, modelki niech pozują. A ja będę się czepiał szczerbatych modelek, choć nie jestem przeciwnikiem różnych defektów urody modelek. Bardziej mnie drażni obsceniczny spot TV, w którym z tych (bardzo wyeksponowanych) szczerbatych zębów i ust cieknie ślina.
Szymon Zduńczyk
Czasem nie można poznać ludzi na ulicy, których się dawno nie widziało bez tych charakterystycznych drobiazgów…
Roman
Dzień Dobry.
Muszę przyłączyć się do dyskusji ponieważ taką przerwę między jedynkami miałem do tego roku ,ale niestety podczas operacji przy wkładaniu rurki do intubacji 1 ząb został wyłamany .
Dentysta wyrwał mi drugą jedynkę i zrobił mostek bez szpary do czego nie mogę się przyzwyczaić…..spotykam znajomą a ona mi się pyta gdzie moja seksowna szpara w zębach ?
Mam 70 lat i pewnie tylko ta szpara była jedyną seksowną rzeczą która mi pozostała a zostałem tego brutalnie pozbawiony i nie jest to anegdota.
Straszne !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Serdecznie Pozdrawiam.
Roman
Agnieszka
Widzę że bardzo Pana razi ta diastema. Mnie w ogóle. Właściwie to nawet się bardzo podoba. Z kolei, nie odbierałabym jako szczególnie zachęcających perfum damskich reklamowanych bądź tworzonych przez Muńka Staszczyka.
Jak to w ogóle się dzieje, że jesli się coś przyjęło to każda róznica potrafi razić? Dlaczego mężczyźni w modelingu moga mieć często nietypową urodę (siegając “ad astra” np. taki Zombie Boy) a kobiety musza być spod sztancy? To ciekawe dla mnie pytanie zawdzięczam lekturze Pańskiego artykułu, za co dziękuję.
Szymon Zduńczyk
Dziękuję za odmienny punkt widzenia. Julia Roberts nie ma aż takiej przerwy w zębach. W modzie przyjęło się zatrudnianie modelek z klasyczną urodą. Jednak w muzyce liczy się odmienność brzmienia. Weźmy choćby z naszego podwórka Muńka Staszczyka lub Grzegorza Ciechowskiego.
Agnieszka
Powstaje pytanie o to, jaki mamy kanon urody. Oczywiście, diastema może być postrzegana jako wada ale niekoniecznie musi taką być. Osobiście oglądając reklamy kosmetyków dla siebie jestem już znudzona tą nieprzebraną liczbą manekinów bez żadnych wad. Może dlatego perfumy reklamowane sa także przez aktorki, których powierzchowność jest jakże często zindywidualizowana, a “wady” urody są uznawane za cechy wyrózniające. Vide Julia Roberts.