Analizy,  Nowości

Tesla Roadster w kosmosie?

Gdzie jest Starman i Tesla Roadster?

Początkowo fotografia borykała się z zarzutami o dosłowność, bezduszny dokumentalizm i nie traktowana był jako sztuka. Fotografowie prześcigali się w różnych technikach aby nieco „nababrać” na zdjęciu aby wyglądało na bardziej malarskie. Tak zrodził się piktorializm.

To pierwotne myślenie dało jednak fotografii status dowodu, nawet jeśli chodzi o procesy sądowe. Ludzie wierzyli, w to co widzieli. Zdjęcie było bardzo wiarygodne, bo możliwości manipulacji były stosunkowo ograniczone. Oczywiście istniały posady retuszera fotograficznego, ale chodziło tu głównie o podmalowanie portretów.

Dzisiaj doza wiary w zdjęcie jest bardzo mała z uwagi na łatwość przetworzenia obrazu. Nie wierzę w co widzę!

Pan Elon Musk, własciciel firmy kosmicznej SpaceX i marki elektrycznego samochodu Tesla wpadł na pomysł wystrzelenia jednego z modeli samochodu w kosmos. W kokpicie samochodu miał być umieszczony manekin Starman, a w tle grać muzyka Davida Bowiego /w próżni dźwięk się nie rozchodzi, jeśli chodzi o ścisłość/. Cały przekaz z wystrzelenia rakiety nośnej Falcon Heavy i lotu samochodu sportowego Telsla Roadster był i jest relacjonowany w internecie.

Byłem podekscytowany tą ideą. Rozmach zrobił na mnie duże wrażenie. Jednak w czasie transmisji wideo z lotu samochodu, co chwila widzowie komentowali wydarzenie używając słowa „fake”, czyli zmyślony, nieprawdziwy, oszukany. Zacząłem szukać źródła niepokoju internautów. Znalazłem wiele poważnych zarzutów co do prawdziwości zajścia wystrzelania samochodu w kosmos. Większość z obiekcji nie byłem w stanie sprawdzić, jednak dociekliwość nie pozwoliła mi na bycie biernym. Wykonałem screena z relacji na żywo z lotu Tesli z widokiem na Ziemię. Minęło 5 dni gdy sobie przypomniałem o swoim śledztwie. Po tym czasie wykonałem ponownie print screen z podobnym widokiem. Oniemiałem. Układ chmur Ziemi był identyczny co sprzed paru dni. To absolutnie niemożliwe.

2018_04_11_klamstwo_tesla_space_x_starman_plansza_b_01

Obserwując zdjęcia satelitarne w celu oceny warunków pogodowych do zdjęć plenerowych, można zaobserwować dużą dynamikę w układzie chmur.

Tymczasem obraz z live`a pokazuje dokładnie ten sam widok. Czy to co widzieliśmy w przekazie internetowym było prawdziwe?

2018_04_11_klamstwo_tesla_space_x_starman_plansza_01

David Bowie spogląda na poczynania ludzi z niepokojem…

PS Artykuł zmodyfikowałem, zostawiając odpowiedź czytelnikowi. Pierwotnie był bardziej krytycznie nastawiony na lot Starmana.

2 komentarze

  • Szymon Zduńczyk

    Screeny są z LIVE`a, a nie z filmu z wystrzelenia. Jeśli na Youtube jest LIVE, to jest czerwona lampka i napis LIVE. LIVE może trwać do 4 godzin, czyli po zakończeniu LIVE`a, zapętlone jest ostatnie 4 godziny. Drugi obraz ze screenu, który wykonałem 28 marca 2018r. odnalazłem pod koniec wideo, które jest w tej chwili zapętlone i dostępne w powyższym artykule. Brakuje obrazka screena, którego wykonałem 23 marca 2018r. Oznacza to, że do pewnego momentu /jakiego?/, przekaz był na żywo, a później LIVE się zakończył i dostępne jest ostatnie 4. godziny. Nie znalazłem natomiast zapętlonego wideo z LIVE`a z wystrzelenia rakiety Falcon Heaavy. Jest w dniu dzisiejszym, czyli 12 kwietnia 2018r. 34. minutowa relacja z wyniesienia Falcona, która kończy się w dźwiękach Bowiego z widokiem na Teslę i Ziemię, po czym kończy się. Jeśli przekaz wideo mógł być dostępny tylko przez kilka godzin ze względu na ograniczenia baterii zasilającej oświetlenie i nadajnik wideo Tesli, to i tak zmiany w układzie chmur powinny być zauważalne. Jest więcej pytań niż odpowiedzi. Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, jako inżyniera, a mianowicie wytrzymałość samochodu /części niemetalicznych: opon, tapicerki kokpitu, w tym siedzeń, lakieru karoserii, samego Starmana/ na skrajne temperatury, za Wikipedia: “W przestrzeni kosmicznej, w okolicach orbity Ziemi, ciała wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych rozgrzewają się do temperatury przekraczającej 100 °C, natomiast pozostające w cieniu oziębiają się nawet poniżej –180 °C.” Czy to nie powinno popłynąć? Elon Musk mówił, że to zwykły model, nie przygotowany specjalnie na kosmiczną podróż. Wątpliwości jest więcej, ale nie jest to miejsce na ich roztrząsanie. Wystarczą mi wątpliwości wizualne.

  • Kacper Bojański

    Na Twoich screenach jest film z wystrzelenia – widać jeszcze napis Replay – SpaceX, więc nie jestem pewien czy Twoje przypuszczenia są prawdziwe… Raczej wątpię…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *