Twój pierwszy klient? cz. 1
Jak zdobyć pierwszego klienta w fotografii cz. 1
Na pewno zastanawiałeś się nad tym nie raz, gdy tylko zdobyłeś jakieś doświadczenie w fotografii. Teraz pewnie rozmyślasz, w jaki sposób mógłbyś zarobić na swojej pasji. Dam ci więc kilka wskazówek jak to zrobić.
Najważniejsze, choć to pewnie zabrzmi banalnie – trzeba robić dobre zdjęcia. To podstawa – trzeba być naprawdę dobrym fotografem. Jeśli tak jest, na pewno otrzymujesz pewne sygnały przede wszystkim ze strony rodziny i znajomych. Powoli jesteś doceniany, widzisz, że poziom twoich umiejętności rośnie a komentarze na forum są coraz przychylniejsze. To dobre oznaki tego, że mógłbyś spróbować swoje umiejętności spieniężyć. Przede wszystkim jednak musisz mieć pewność, że robisz bardzo dobre zdjęcia. Dobre zdjęcia to za mało, ponieważ takie zdjęcia robi wiele osób. Trzeba więc robić wybitnie dobre zdjęcia i wtedy jest duża szansa na to, że to się sprzeda.
Po drugie – zbuduj portfolio. Poszukaj na starcie wśród rodziny, znajomych kogoś, kto chciałby mieć dobre, np. rodzinne zdjęcia. Albo kogoś, kto prowadzi jakąś działalność gospodarczą. Może coś sprzedaje – nie istotne czy w sklepie internetowym czy tradycyjnym. Albo ma restaurację lub świadczy jakieś usługi. Popytaj, czy nie potrzebowałby zdjęć.
Na pewno każdy przyjąłby początkującego, ale dobrze rokującego fotografa z otwartymi ramionami i zleciłby mu jakieś zadanie fotograficzne do wykonania.
Dlaczego rodzina/znajomi? Łatwiej ci będzie przekonać te osoby, żeby zleciły tobie zrobienie zdjęć. Mówię tutaj o zdjęciach, za które nie będziesz brać wynagrodzenia (w przypadku wykonywania bezpłatnych sesji należy przyjąć odpowiednie ograniczenia). Rodzina pewnie będzie bardzo przychylna. Nie obiecuj jednak zbyt wiele – powiedz, że postarasz się zrobić dobre fotografie, ale nic więcej nie zapewniaj. Nie mów, że jesteś bardzo dobrym fotografem. Na początku lepiej po prostu zrobić dobrą sesję niż obiecywać coś i później kogoś rozczarować.
Najbliżsi chętnie pomogą ci we wszelaki sposób: mogą później wystawić jakąś opinię. Nabierzesz tam też potrzebnego doświadczenia. Tak, rodzina rodziną, ale dobre zdjęcia i tak trzeba zrobić. Będziesz też wiedział, jak się współpracuje z osobą, która np. kompletnie się nie zna na fotografii.
Wśród znajomych będziesz traktowany z trochę większym dystansem i to jest dobre, bo wtedy poznasz podstawowe zasady współpracy ze zleceniodawcą. Będziesz mógł popełnić wiele błędów, które później lepiej, żeby się nie pojawiały.
Więcej na ten temat dowiesz się z części drugiej.
(Na podstawie kursu Tajemnice Sukcesu Fotografa)
Spodobało się? Chcesz więcej? Pobierz darmowe, półtoragodzinne szkolenie Jak Pozyskać Pierwszego Klienta: