Firma w domu? Zalety i wady rejestracji firmy na adres domowy.
Witam serdecznie,
w piątek zapisałam się u Pana na kurs fotografii ślubnej i mam pytanie odnośnie następującego tematu:
Chodzi o sprawę podawania adresu prywatnego w ofertach i na stronie www, wspomniał Pan że jest to niebezpieczne i wiąże się ze złodziejami, mafią, ulotkami itp. (w temacie omawianych inkubatorów przedsiębiorczości).
Czy może Pan to rozwinąć? Czy spotkał się Pan z takimi sytuacjami w branży fotograficznej? Jak najlepiej postąpić w przypadku, gdy zarejestrowałam firmę na adres domowy i można to sprawdzić w rejestrze firm (CEIDG)? No, bo mnie Pan wystraszył. Czy oferta na stronie internetowej bez podanych danych firmy nie jest np. dyskwalifikowana przez pary młode, bo z założenia chciałam swoje dane zamieścić. Proszę o odpowiedź.
Witam!
Na kursie fotografii ślubnej odradzam takie rozwiązanie ponieważ wiąże się to z możliwością bycia okradzionym, z wizyta złodzieja, możesz być na podglądzie.
Kiedyś miałem taką sytuacje, że zostałem nagle zaproszony do niezbyt bezpiecznej dzielnicy do szybkiego wykonania zdjęć, bez żadnych zaliczek bez żadnej umowy, bez niczego, po prostu miałem gdzieś nagle pojechać ze swoim sprzętem. Nie pojechałem, później dzwoniłem pod ten numer telefonu i nikt już go nie odbierał więc to była ewidentna sytuacja, że ktoś chciał mnie okraść.
To jest tylko jedna sytuacja, a tych sytuacji było więcej. Z mojego doświadczenia i z doświadczenia moich kolegów jest to zagadnienie, które trzeba brać pod uwagę. Ulotki, reklamy itd. Jeżeli zarejestrujesz swoją firmę w centralnej ewidencji działalności gospodarczej, to zaraz wszystkie firmy, które oferują pewne usługi będą wysyłać ci propozycję, księgowość, reklama itp. Będziesz mieć non stop zapełnioną skrzynkę pocztową i nie będziesz miała spokoju.
Patrząc od strony, jeżeli wchodzi na twoją stronę panna młoda i zastanawia się kim jesteś to widzi twój adres, wie co to za ulica, co to za lokal i mieszkanie. W drugiej sytuacji nie widziałaby twojego adresu i byłby tylko telefon kontaktowy. Jest t trudne no skalkulowania, ciężko to przeliczyć na zrealizowane lub niezrealizowane wizyty. Jeśli się już zdecydujesz na wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej z adresem domowym to już umieść tą informację na swojej stronie, to nie ma już żadnego znaczenia. Firmy, które będą chciały dostać twój adres to i tak go dostaną.
Jeśli masz możliwość np. powiedzmy do inkubatora przedsiębiorczości dostać się i mieć tam adres albo do firmy, która specjalizuję się w tego typu usługach to będzie to lepsze rozwiązanie. Z tym, że inkubatory są tańsze, jest to koszt kilkudziesięciu złotych, 60-80zł za usługę, masz wtedy adres i skrzynkę pocztową. Natomiast są firmy niezwiązane z inkubowaniem czy rozwojem przedsiębiorczości, tylko po prostu zwyczajne firmy i tam koszt jest zdecydowanie wyższy, 200-300zł. i tych firm jest bardzo mało. Oczywiście jest to cena podstawowa są do tego jeszcze dodatki, czyli te twoje wirtualne biuro może być bardziej rozbudowane. To zależy od oferty ale mówię tu od podstawowej ofercie, czyli możliwość zarejestrowania na nie twój adres domowy. Jest to spore udogodnienie, masz wtedy spokój z tymi tematami i możesz spokojnie podawać adres firmowy a adres domowy mieć tylko dla siebie i dla twoich bliskich, znajomych.
Robienie z domu firmy nie jest to dobre rozwiązanie. Jeśli podasz swój adres do centralnej ewidencji działalności gospodarczej to już twój adres, twój dom nie jest już twoim domem tylko jest już siedzibą firmy i można powiedzieć, że dostęp do twojej firmy, dostęp do informacji o twoim lokalu już w zasadzie ma każdy.
Jeśli jesteś osobą prywatną, chroni cię prawo i nikt nie może udostępniać twojego adresu i nie może ci nic wysyłać bez twojego pozwolenia. Natomiast jeśli jesteś firmą to zupełnie zmienia postać rzeczy to możesz być zasypana różnymi ofertami i oczywiście różnymi wizytami. Lepiej oddzielać firmę od domu, od swojego mieszkania.
To tyle w temacie. Wybór oczywiście należy do ciebie.
Szymon
Podziel się swoimi doświadczeniami. Napisz komentarz.