Co to jest migawka aparatu fotograficznego? Zasada działania migawki. Darmowy poradnik fotograficzny dla początkujących
W tym darmowym poradniku z cyklu Słownik Fotograficzny dowiesz się co to jest migawka fotograficzna, jak działa i do czego służy. Migawka szczelinowa kontra migawka centralna. Praktica MTL 50 kontra Mamiya RB 67.
Cześć z tej strony Szymon Zduńczyk. Witam cię na cyklu pod tytułem Słownik fotograficzny. Na dzisiejszej lekcji opowiem ci o migawce, o rodzajach migawki, do czego służy migawka jakie zbudowana i jaki jakie są podstawowe funkcje migawki. A więc migawka jest to urządzenie które pozwala na dawkowanie ilość światła dochodzącego do matrycy cyfrowej przez obiektyw. Migawka jest umieszczona przed matrycą cyfrową i podnosi się jak kurtyna w teatrze dając dostęp promieni światła. W operacie małobrazkowym typu praktykach MTL 50 migawka jest typu szczelinowego czyli podnosi się jak kurtyna aparat natomiast w aparacie typu Mamiya RB 67 migawkach jest centralna i jest umieszczona nie przed matrycą lub przed miejscem gdzie powinny powinien się znaleźć negatyw tylko w obiektywie.
Zaletą migawki centralnej jest możliwość synchronizacji błysku na wszystkich czasach naświetlania również na tak krótkim czasie naświetlania jak 1/400 sekundy . Ma to znaczenie studio gdzie najczęściej chcemy mieć krótki czas centralizacji z lampą błyskową. Podsumowując migawka służy do regulowania ilość światła wpadające na element światłoczuły na przykład matrycę cyfrową. Daje nam to możliwość m.in. poprawnego naświetlania zdjęcia.
Skończ nierówną walkę ze swoim aparatem i przyjdź na stacjonarny kurs fotografii i ciesz się wspaniałymi ujęciami. Sprawdź w jakim mieście organizuję kurs podstaw fotografii: Kurs Fotograficzny dla Początkujących…
11 komentarzy
Mariola
Bardzo dobrze wyjaśnione działanie migawki.Super,dziekuje.
Emilia
Witam! Bardzo dziękuję za superowe wytłumaczenie działanie migawki.
Pozdrawiam serdecznie.
Marian1
Witam.
Całą młodość spędziłem z aparatem fotograficznym. Niemniej moje amatorskie zasoby zamierzam poszerzyć i dziękuje za Pana starania uzupełnienia wiedzy dla takich jak ja. Znam język techniczny więc wszystko dla MNIE JASNE…
DZIĘKUJĘ.
Jurek
Dziękuję bardzo. Przekazywany materiał jest dla mnie zrozumiały, nie mam żadnych problemów ze zrozumieniem. Może też dlatego, że po latach wracam do amatorskiej fotografii.
Jurek.
Szymon Zduńczyk
Dziękuję serdecznie za uwagę, pracuję intensywnie nad językiem polskim.
Marcin
Panie Szymonie,
Wielkie gratulacje za zapał i zaangażowanie. Jako świeżoupieczony posiadacz zaawansowanego kompaktu, ktory niespodziewanie sprawił, iż to ja jestem słabym ogniwiem w fotografowaniu, z chęcią przeglądam wszelkie porady, których objętośc pozwala na szybkie opanowanie jednego zagadnienia, bez uciekania się do profesjonalnej i długiej lektury.
Mam jednak jedną, gorąca prośbę. Proszę poszukać wśród grona znajomych polonisty lub osoby zajmującej się zawodowo edycją tesktów, która wesprze Pana w przygotowaniu materiału. Skróty myslowe i uogólnienia (częste używanie zaimkow zamiast nazwy przedmiotu lub jego części) sprawiają, iż materiał staje się momentami trudny do zrozumienia i wymaga analizy kontekstu, która dla amatora nie zawsze jest jasna. Do ideału niewiele brakuje
Pozdrawiam i życzę niesłabnącego zapału.
Bożenka
Dziękuję za tak miłą lekcję
Na pewno skorzystam z następnych. Pozdrawiam
Wojciech
Bardzo ciekawa lekcja dla początkujących
Pozdrawiam
Helena
dziękuje bardzo za darmowe szkolenia, zrozumiale wyjaśniowe i pokazane.
Roman
Bardzo dziękuję! Sympatycznie wyjaśnione i pokazane.
Jadwiga Rejnisz
Witam serdecznie bardzo podobają mi się te bezpłatne porady fotograficzne mogę w każdej chwili sobie poczytać i w razie nie zrozumienia mogę powrócić ponownie.Dziękuję bardzo.